Ogłoszenia Parafialne - 16 czerwca 2024

  1. Dzisiaj XI Niedziela zwykła.
    Msze św. o godz. 7.30 i 11.00 w Zaborowie oraz o 9.30 w Dołędze.
  2. Za tydzień – jeśli ktoś będzie miał życzenie może wspomóc pracę naszych misjonarzy po Mszach św. do puszek.
    Bóg zapłać rodzinom z Kwikowa za sprzątanie kościoła i otoczenia. Na godz. 8.00 w sobotę - prosimy o sprzątanie kolejne rodziny z Kwikowa:Chwała Ewelina, Czucha Zofia, Łucarz Anna, Figura Elzbieta, Golonka Jana, Szot Bogumiła, Majka Zofia, Łucarz Janina.
  3. Bóg zapłać również za koszenie trawy.
  4. W liturgii Kościoła:
  • Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach czerwcowych – od poniedziałku do piątku po Mszach św. o godz. 18.00.
  • W poniedziałek – wspominamy św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika. Był on powstańcem styczniowym, malarzem i opiekunem ubogich. W jego życiu widzimy wielką troskę o Ojczyznę, o Kościół i o biednych i potrzebujących.
  • We wtorek – o 15.00 w Wał Rudzie będzie Droga Krzyżowa śladami błogosławionej Karoliny.
    W sposób szczególny zapraszamy DZIECI PIERWSZOKOMUNIJNE wraz z najbliższymi. Po drodze Krzyżowej spotkanie dla dzieci pierwszokomunijnych w Zabawie przy kościele.
  • W piątek – św. Alojzego Gonzagi, kleryka, patrona młodzieży, studentów i ministrantów.
  • W piątek ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO – z tej racji Msza św. dziękczynna o godz. 8.00.
  • Spowiedź przed zakończeniem roku szkolnego w czwartek od 17.15 oraz przed Mszami św. w tygodniu.
  1. W sobotę – nie ma Mszy św. wieczornej ponieważ było małe nią zainteresowanie. Poza tym jest ślub w sobotę.
    Najbliższe kościoły z liturgią sobotnio-niedzielną są w Szczurowej i Radłowie.
  2. Zachęcamy też do słuchania naszego diecezjalnego radia RDN Małopolska (103,6 FM), a także oglądania jedynej ogólnopolskiej katolickiej Telewizji Trwam.
    W naszych stronach można też słuchać radia eM – nadającego z Buska-Zdroju (91,8 FM).
  3. W dniach od 26 do 31 lipca 2024 r. w "Willi pod Krzyżem" w Zakopanem odbędzie się letni wypoczynek, połączony z rozważaniem Słowa Bożego i modlitwą. Wydarzenie, zatytułowane Słowo Boże w cieniu gór, jest skierowane do młodzieży męskiej od 16 roku życia wzwyż i ma pomóc w rozeznaniu powołania, zwłaszcza do życia kapłańskiego. Jest to piękne miejsce z widokiem na Giewont i punktem wyjścia do wędrówek po Tatrach. Serdecznie zapraszamy – można zgłaszać się do 18 lipca.
  4. Studium organistowskie w Tarnowie zaprasza do nauki gry na organach – zajęcia odbywają się w soboty. Zapisy w Szkole Organistowskiej w Tarnowie.
  5. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia i zapraszamy do uczestnictwa we Mszy św. i przyjęcia Komunii Świętej.
  6. Komunikat Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole…:

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

Nauczanie religii w polskiej szkole stanowi wielkie dobro dla dzisiejszego młodego człowieka, które wymaga wspólnej troski ze strony rodziny, Kościoła i państwa. Lekcja religii w szkołach publicznych ma miejsce w 23 krajach Europy i jej obecność jest traktowana jako standard systemów edukacyjnych. W Polsce lekcja religii, wyrzucona przez władze komunistyczne po II wojnie światowej, powróciła do szkół publicznych w 1990 roku, kiedy rozpoczęły się procesy demokratyzacji życia w naszej Ojczyźnie.

Wyrażamy sprzeciw wobec ostatnich decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej odnoszących się do organizacji lekcji religii w szkole. Apelujemy o uwzględnienie woli rodziców, którzy w zdecydowanej większości posyłają swoje dzieci i młodzież na lekcje religii. W skali całego naszego kraju jest to prawie osiemdziesiąt procent rodziców. Oni mają prawo do lekcji religii na terenie szkoły publicznej, gdyż wynika to z podstawowych praw i wolności człowieka, zagwarantowanych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konkordacie między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską.

Przypominamy, że wszelkie zmiany odnośnie do organizacji lekcji religii w szkole publicznej winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi. W rozmowach podejmowanych z Ministerstwem Edukacji Narodowej konieczne jest wypracowanie wspólnego porozumienia wymaganego przez prawo. Porozumienie zakłada zawsze zgodę na wspólnie wypracowane stanowisko.

Zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania.

Należy zauważyć, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Nauczanie religii w szkole stanowi integralną część wychowania człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej i duchowej. Treści przekazywane na lekcji religii uczą budowania relacji osobowych, wrażliwości serca, postawy braterstwa, wzajemnego szacunku i dialogu z przedstawicielami różnych nacji, religii i światopoglądów, kształtują postawy oparte na sprawiedliwości i solidarności społecznej, wskazują na wielką godność każdego człowieka, konieczność niesienia pomocy potrzebującym i dbanie o dobro wspólne. Wychowują do troski o stworzony świat i jego piękno. Lekcja religii wspiera rodzinę i szkołę w różnych kryzysach psychicznych doświadczanych przez uczniów, jest dla nich pomocą w przeciwdziałaniu przemocy, agresji i profilaktyce uzależnień.

Lekcja religii ma też bardzo ważne znaczenie kulturowe. Przekaz wiedzy na temat chrześcijaństwa jest konieczny do rozumienia europejskiej i polskiej kultury a także kultury wielu krajów na wszystkich kontynentach. Świadectwo ponad 1050-letniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce pokazuje, jak wiara kształtowała nasze dzieje i pozwalała narodowi przetrwać najtragiczniejsze wydarzenia historii. Trzeba mówić o zbudowanych na wierze wielkich dziełach naszych rodaków, wieszczów i bohaterów, uczonych i świętych, ludzi nauki, kultury i sztuki.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom religii za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę w szkole. Drodzy nauczyciele religii, chcemy Wam powiedzieć, że jesteśmy z Wami! Podzielamy Wasze troski i obawy. Nie zapominamy o Was w rozmowach z władzami państwowymi. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękujemy władzom oświatowym i dyrekcjom szkół, duszpasterzom, rodzicom i wszystkim, którzy podejmują odpowiedzialnie trud wychowania młodego pokolenia.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 398. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Parafia Rzymskokatolicka  Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie